Soubor lidových staveb v Topolné


18. července 2005 | Autor: Zdeněk Bobčík

 

Expozice lidového bydlení  a kovářství

 

Přijměte pozvání do památkově chráněných usedlostí Slováckého muzea – do Souboru lidových staveb v Topolné. Pokud se na křižovatce u kostela vydáte doprava, cesta vás přivede k dvěma selským usedlostem 90 a 93. Tento komplex dotváří stodoly, sušírna ovoce, udírna, studny, polní kříž, úl a  založený sad starých ovocných odrůd.

 

Horní dům čp. 90 má typickou zástavbu do písmene L. Návštěvníci mohou kovárnu, která je umístěna na konci stavení - ve dvoře. Jako kovář  zde až do konce 30. let  20. století pracoval Karel Navrátil. Byl velmi zručný a patřil k vyhlášeným kovářským mistrům. Vyráběl náročnější kovářské předměty - kutí do vozů, pluhy, radlice. Odstěhoval se však do domu čp. 270, kde si zařídil novou kovárnu. Proto muzeum vyzvalo prostřednictvím tisku veřejnost o pomoc při doplnění „muzejní“ kovárny. Lidé nabídli předměty z opuštěných či nefunkčních kováren, např. od Františka Zemčíka z Komně získalo ruční stojanovou vrtačku s velkým převodovým kolem k posunu nad hlavou, kovářský měch, stojan na kladiva a kleště a další drobné nářadí a pomůcky. Expozice byla doplněna předměty z kovárny Pavlackých z Vlčnova další výbavou – skříňkou, kam si kovář ukládal zápisky, osobní věci a křížek, od Slaníků z Boršic u Blatnice získalo muzeum malou vrtačkou na ruční pohon, z dílny Kiesewetterů, od Kozelků z Kněžpole a od Daňků z Rohatce pak různé další probijáky, závitníky a kovářské drobnosti. Muzeum děkuje všem dárcům za poskytnutí předmětů, které v domácnostech dosloužily. Díky nim můžeme v našich výstavních sálech a muzejních objektech formou výstav a expozic zprostředkovávat setkávání s minulostí. 

 

Dům čp. 93, před kterým je vahadlová studna, představuje selskou usedlost s patrovou komorou, hospodářským traktem a výměnkem. Veřejnost je zvána k prohlídce stálé expozice lidového bydlení, kterou dotváří černá kuchyň, patrová komora, v níž je instalována drobná expozice praní, mandlování a žehlení prádla v minulosti a expozice ry


Tento článek pochází ze serveru www.lidovakultura.cz.