Horácko představuje lidovou kulturu
16. ledna 2007
| Autor:
kraj Vysočina
|
|
Na veletrhu bylo představeno několik projevů lidové kultury typických právě pro Horácko - tkalcovství, modrotisk, sklářství, hrnčířství nebo kamnářství. Expozice byla doplněna o panenky v jihlavském, telečském, žďárském a bystřickém kroji, tak jak je vyrábí paní Žilová z Nového Veselí u Žďáru, kanafasy z dílny posledního novoměstského tkalce Jana Koutníka a modrotisky Danzingerovy dílny z Olešnice, která pracuje dodnes.
Uvnitř stánku byl vytvořen náznak horácké světnice s truhlou z Mohelna a obrázky na skle. Na to, že tento region není ani folklorně mrtvý, měl upozornit kalendář akcí v r. 2007.
Několik folklórních souborů, které si různé obce a organizace na veletrh pozvaly, přijaly každý den pozvání i k návštěvě horácké expozice a tak nejen kroji, ale i svým zpěvem zpestřily vzhled stánku.
Přímo z Regiontouru byla expozice v pozměněné podobě převezena do Žďáru nad Sázavou. Ve výstavní síni Staré radnice bude vystavena jako doprovodný program k X. národnímu krojovému plesu Folklorního sdružení ČR. Paní Marie Žilová doplnila několik dalších krojových typů Horácka ze svého souboru krojovaných panenek. Další část výstavy tvoří plakáty a fotografie z minulých ročníků plesu Folklorního sdružení.
Vernisáž výstavy zahájila 16. ledna navečer žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová, po ní se slova ujal místopředseda Horáckého folklórního sdružení Jaroslav Novák, celý večer doprovázela Horácká muzika souboru Studánka ze Žďáru nad Sázavou. Výstavu je možno si na Staré radnici prohlédnout do 4. února.
Tento článek pochází ze serveru
www.lidovakultura.cz.