Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie Český jazyk

Poslední možnost zhlédnutí výstavy keramiky v Buchlovicích


16. září 2008 - autor: kraj Zlínský
Verze pro tisk Poslat emailem

Stálá archeologicko-etnografická expozice keramiky, nazvaná Na počátku byla hlína, kterou přípravilo archeologické a etnografické oddělení Slováckého muzea v Uh. Hradišti, bude začátkem října končit.

Všichni čtenáři těchto stránek tak mají poslední příležitost vidět tento ucelený soubor keramiky, který je vystaven ve Státním zámku Buchlovice, ve výstavních síních v areálu bývalých koníren.
Expozice bude otevřena už jen do 5.10. 2008 společně s výstavou fotografií Pavla Bezděčky- Barevné Slovácko.


První keramické výtvory pocházejí z mladého paleolitu, tedy z období kolem 25 tisíc let před naším letopočtem, kdy keramická tvorba, představovaná různými amorfními hrudkami, soškami zvířat, ale i známou Věstonickou venuší představovala jedinečný projev šamanství a magie, ale i empirickou zkušenost lidí, že se ohně dá využít pro trvanlivější uchování tvaru. Funkční využití keramiky přinesli první zemědělci starého neolitu, který na našem území můžeme datovat do 5.-6. tisíciletí před naším letopočtem, kdy keramika začala lidstvo i v každodenním životě, od narození ke smrti. Archeologická část výstavy přiblíží počátky keramické tvorby přes jednotlivá údobí pravěku a raného středověku, přiblíží nové postupy a objevy hrnčířů, dokonalejší způsoby tvarování keramiky, vynález hrnčířského kruhu i účinné pece na vypalování keramiky. Na archeologickou expozici, završenou na prahu novodobých dějin, navazuje etnografický fond. Stěžejní část tvoří lidová keramika z oblasti Uherskohradišťska, kde má výroba staletou tradici. Výstava představuje užitkovou keramiku - hrnčinu, určenou k uchování potravin i k vaření, ale také majoliku, nádobí reprezentativního charakteru od nejstarších typů habánské majoliky až po tvorbu tupeských dílen ve dvacátém století. Expozici dotváří současná produkce keramických dílen z regionu, vycházející z tradičních vzorů a postupů, ale i kolekce, které je využívají jako inspiraci pro vlastní výtvarné ztvárnění.

Státní zámek Buchlovice, výstavní síně v areálu bývalých koníren,
výstava bude otevřena do 5. 10. 2008.Zpět
LIDOVÉ STAVBY LIBERECKÉHO KRAJE
Mezinárodní konference pro folklorní soubory v Bud…
Podílejte se na vydání Kuchařky tradičních receptů…