Dnes je pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav Český jazyk

Kamenářský dům


16. září 2010 - autor: kraj Liberecký
Verze pro tisk Poslat emailem

Muzeum Českého ráje v Turnově otevřelo novou stálou expozici Kamenářský dům.

 


Slavnostní otevření Kamenářského domu v Turnově proběhlo ve čtvrtek 16. září 2010, v kulturním programu vystoupil folklórní soubor Jizera.   Úvodní slovo pronesly Ing. Lidie Vajnerová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje a PhDr. Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Kamenářský dům v Turnově je kopií domu č. p. 19 z počátku 18. století, který do dubna 1973 stál na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října. V 60. letech minulého století byl již poslední turnovskou stavbou představující typ roubeného městského domu s krytou verandou a mansardovou barokní střechou původně krytou došky.
Muzeum Českého ráje se pokusilo o záchranu domu, uvažovalo se i o jeho přemístění do připravovaného skanzenu v Dolánkách u Turnova. Přesto byl zbourán, aby ustoupil monstróznímu projektu budovy státních telekomunikací.
Od roku 1998 se vedení muzea Českého ráje snažilo prosadit projekt výstavby repliky zaniklé památky. Stavba byla zahájena 1. června 2009 v zahradě muzea podle projektu firmy Profes Projekt s.r.o - Ing. Tomáše Hockeho. Firma IMSTAV s.r.o. z Liberce realizovala vlastní stavbu i venkovní úpravy kolem.
Realizací tohoto projektu vznikl tzv. „živý" dům, který nabízí ukázku historických řemesel - zlatnictví a šperkařství, které mají v regionu dlouholetou tradici.
Náplň expozice Kamenářského domu osvětlující historii vztahů mezi městy Turnov a Idar-Oberstein vychází z materiálů fondu muzea, archivů u nás i v Německu a ze soukromé sbírky pana Dietra Jerusalema v Idar-Obersteinu.
Kamenářský dům byl postaven a částečně vybaven v rámci projektu „Prezentace kulturního dědictví". Samotná stavba probíhala v letech 2009 - 2010. Celý projekt byl realizován za finančního přispění Libereckého kraje a dotace z Evropské unie.Zpět
LIDOVÉ STAVBY LIBERECKÉHO KRAJE
Mezinárodní konference pro folklorní soubory v Bud…
Podílejte se na vydání Kuchařky tradičních receptů…