Dnes je pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav Český jazyk

Krajinou domova


22. listopadu 2010 - autor: kraj Liberecký
Verze pro tisk Poslat emailem

Muzeum Českého ráje v Turnově vydalo novou publikaci pod názvem Krajinou domova autorky PhDr. Vladimíry Jakouběové zabývající se proměnami lidové architektury v Pojizeří.


Publikace Krajinou domova je drobným příspěvkem k historii lidového stavitelství v Pojizeří. Podmětem pro její vydání byla stejnojmená výstava realizovaná muzem Českého ráje v Turnově v roce 2004. Vycházela z poznatků získaných v terénu, ale především ze studia archivních fotografií nejen z našich sbírek, které jsou vzácným dokladem toho, jak vypadaly vesnice a jednotlivé objekty na konci 19. a počátku 20. století. Největší soubor s vysokou vypovídací hodnotou, jehož význam nebyl dosud dostatečně doceněn, vytvořil Petr Matoušek. Proto je v knize snímkům tohoto amatérského fotografa dán největší prostor. Vrací nás do doby, kdy krajina Českého ráje a Pojizeří byla výsledkem dlouhodobého soužití člověka s přírodou, důkladného oboustranného poznání. Do doby, která je nenávratně pryč, ale díky důmyslnému vynálezu - fotoaparátu - zůstává zachycena pro nastupující generace.  

Autorka PhDr. Valdimíra Jakouběová v knize použila historické fotografie z fondu Muzea Českého ráje v Turnově, Krkonošského muzea v Jilemnici, Městského muzea v Železném Brodě a SOkA v Jablonci nad Nisou a SOkA v Semilech.

 

 Zpět
LIDOVÉ STAVBY LIBERECKÉHO KRAJE
Mezinárodní konference pro folklorní soubory v Bud…
Podílejte se na vydání Kuchařky tradičních receptů…