Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie Český jazyk

Písně Daniela Slobody


1. prosince 2010 - autor: David Rájecký
Verze pro tisk Poslat emailem

Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem vydává pod názvem Písně Daniela Slobody zpěvník sestavený ze sběrů tohoto rusavského kazatele.


Daniel Sloboda byl evangelický kněz, který působil na Rusavě v 19. století. Tato „zapadlá dědina v údolí rusavského potoka“ se mu stala druhým domovem. Trvalou připomínkou na jeho dlouholeté působení na Rusavě je budova fary, školy a zejména kamenného evangelického kostela, o jehož stavbu se významně zasloužil. Osobitá valašská kultura této obce mu učarovala natolik, že věnoval velkou část svého života úsilí zaznamenat alespoň malý kousek z ní pro budoucí generace. Díky jeho sběratelským aktivitám můžeme z jeho odkazu čerpat dodnes. Ručně psané deníky, které obsahují 80 lidových textů a 80 nápěvů, pocházejících z let 1838 a 1841 – 1842, vychází v publikaci, kterou bychom chtěli jeho obětavé práci vzdát hold.

Publikace vznikla za finanční podpory Zlínského kraje. Na jejím vydání se podílela Společnost pro lidové tradice Jihomoravského kraje o.s. a EMD, spol. s.r.o.

Písně Daniela Slobody můžete zakoupit na internetových stránkách www.cmbukovinka.cz nebo v Informačním centru Města Bystřice pod Hostýnem. Doporučená cena je 120,- Kč.

 Zpět
LIDOVÉ STAVBY LIBERECKÉHO KRAJE
Mezinárodní konference pro folklorní soubory v Bud…
Podílejte se na vydání Kuchařky tradičních receptů…