Dnes je pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk Český jazyk

Cena Gustava Broma popatnácté!


23. března 2012 - autor: David Rájecký
Verze pro tisk Poslat emailem

(Brno, 22. 3. 2012) Držitelem jubilejní patnácté Ceny Gustava Broma se stává vynikající kontrabasista a skladatel Jaromír Honzák. Cenu převezme v rámci mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO 14. dubna v brněnském kulturním centru Semilasso.


Po loňském úmrtí Maxe Wittmanna, významného brněnského hudebního redaktora a zakladatele Ceny Gustava Broma, se ředitel Českého rozhlasu Brno Ludvík Němec rozhodl na dlouholetou tradici navázat. Pověřil vedoucího hudební redakce ČRo Brno Jiřího Plocka sestavením výběrové komise a vytvořením nominačního kruhu, který bude hlasovat o držiteli CGB 2012.

 

Výběrová komise ve složení Jiří Plocek (vedoucí hudební redakce ČRo Brno), Max Wittmann ml. (externí redaktor ČRo Brno), Vilém Spilka (dramaturg Jazzfestu Brno) a Aleš Opekar (hudební redaktor ČRo Vltava) oslovila okruh publicistů, hudebníků, redaktorů a dramaturgů činných v oblasti jazzové hudby a v příbuzných žánrech s žádostí o účast při nominacích na CGB 2012. Účast přijalo 17 osobností, které mohly do stanoveného termínu poslat jednu až tři nominace. Výběrová komise poté vyhodnotila došlé nominace s tímto výsledkem: Na prvním místě se umístil Jaromír Honzák, druhý byl Emil Viklický, třetí Josef Škvorecký. „První dvě jména nejsou pro fanoušky jazzu překvapením, třetí místo by dnešní generaci překvapit mohlo, ale jen do určité míry. Nedávno zesnulý spisovatel Josef Škvorecký byl bytostně spjat s popularizací jazzu a americké hudby v českém prostředí především v 50. a 60. letech,“ dodal k vyhodnocení Jiří Plocek. Ve výsledcích se objevilo ještě dalších šestnáct jmen.

 

Patnáctým držitelem ceny Gustava Broma se tedy stal Jaromír Honzák. Vyhlášení výsledků ankety Cena Gustava Broma 2012 za účasti zástupců Českého rozhlasu a Jazzfestu Brno proběhne v sobotu 14. dubna v Brně. Na tento den je připraven v sále Semilassa v 19.30 hodin koncert Tria Jiřího Levíčka a následně oslava 70. narozenin Jiřího Stivína a dlouholetého člena Orchestr Gustava Broma Mojmíra Bártka.

 

Stručný životopis držitele Ceny Gustava Broma 2012 Jaromíra Honzáka:

Kontrabasista, skladatel, pedagog, přední český jazzový hudebník se narodil v roce 1959 v Litoměřicích. Vystudoval kontrabas na teplické konzervatoři. Spolu se Z. Zdeňkem, F. Kopem a M. Šulcem založil skupinu Naima, nejvýraznější mladou českou jazzovou skupinu 80. let. V roce 1989 obdržel stipendium k tří semestrovému pobytu na vyhlášené Berklee College of Music.

Postupně se z něj stal vyhledávaný hudebník, který spolupracoval se širokou paletou osobností - od jazzmanů K. Růžičky, E. Viklického až po představitele jiných žánrů, jako jsou například Bratři Ebenové či Iva Bittová. Ze zahraničních osobností s Honzákem spolupracovali Art Farmer, Phil Wilson, Alan Praskin, Victor Lewis a další. Kromě účasti v projektech jiných hudebníků má Honzák dvě vlastní formace - Jaromír Honzák Quintet a Face of the Bass. Pod svým jménem natočil pět alb, z nichž tři obdržela cenu Anděl v kategorii nejlepší české jazzové album roku. Za roky 2000 a 2004 obdržel i cenu časopisu Harmonie pro nejlepší jazzové album roku. Dále získal několik ocenění za své skladby a nahrávky i v zahraničí.

Od roku 2003 vede jazzové oddělení v rámci Vyšší odborné školy při Konzervatoři Jaroslava Ježka. Od roku 2011 je vedoucím katedry jazzové interpretace na HAMU v Praze.

Kontakt a info: Alena Podlucká, Český rozhlas Brno, public relations, alena.podlucka@bo.rozhlas.cz, tel. 542 523 205, 606 728 998Zpět
LIDOVÉ STAVBY LIBERECKÉHO KRAJE
Mezinárodní konference pro folklorní soubory v Bud…
Podílejte se na vydání Kuchařky tradičních receptů…