Dnes je čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín Český jazyk

DEN DLASKOVA STATKU


23. dubna 2016 - autor: kraj Liberecký
Verze pro tisk Poslat emailem

OSLAVA 300. VÝROČÍ DLASKOVA STATKU V DOLÁNKÁCH U TURNOVA


Málokdy se stává, aby jediná budova zastínila svým významem i proslulostí celou lokalitu, v níž se nachází. V případě Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova se to tak skutečně stalo. Nejen proto,
že tato národní kulturní památka patří k nejvýznačnějším a nejzachovalejším památkám lidové architektury celého severočeského regionu. Přistupuje k tomu i nemalý kulturně historický význam tohoto objektu, spočívající ve skutečnosti, že jedním z jeho majitelů byl vzdělaný sedlák a lidový písmák Josef Dlask (1782-1853), jenž po sobě zanechal cenné paměti, popisující duchovní i materiální svět českého sedláka první poloviny 19. století a stavební vývoj jeho usedlosti od počátku 18. století, kdy byl přenesen z původního místa, ležícího blíže toku řeky Jizery, příliš často ohrožovaného povodněmi na místo dnešní. Muzeum Českého ráje v Turnově v roce 2016, ve kterém si Dlaskův statek v Dolánkách připomíná 300 let svého trvání, připravilo pro návštěvníky novou stálou expozici
s názvem „Já Josef Dlask – návrat hospodáře". Návštěvníky uvede do doby, kdy písmák Josef Dlask se svou rodinou trávil všední i sváteční dny ve své usedlosti. Dům i hospodářské budovy tak ožijí scénami, inspirovanými událostmi popsanými Josefem Dlaskem. Stejně tak i program, připravený na slavnostní otevření expozice folklórním souborem Furiant, uvede přítomné do společenského dění Dolánek v první polovině 19. století. Poprvé v historii Dlaskova statku tak bude stálá expozice instalována dle skutečných událostí, které se v tomto objektu odehrály.

Slavnostní otevření nové stálé expozice uvedou náměstkyně hejtmana Libereckého kraje PhDr. Hana Maierová, starosta města Turnova ing. Tomáš Hocke, za realizační tým muzea, které expozici připravilo PhDr. Vladimíra Jakouběová a Mgr. Alžběta Kulíšková. O oživení scén z Dlaskových zápisků se postará soubor Furiant z Malé Bělé. Úryvky z Dlaskových paměti přečte redaktor Českého rozhlasu David Hamr.

Přivítejte spolu s námi v sobotu 23. dubna hospodáře Josefa Dlaska a další historické postavy
na Dlaskově statku v Dolánkách. Budete mít jedinečnou možnost vrátit se alespoň na chvíli do první poloviny 19. století. Těšíme se na Vás.

Vladimíra Jakouběová

 Zpět
Nový web lidovakultura.cz
Slunovrat, Saturnálie, Chanuka a Vánoce
Zápisky sedláka Josefa Dlaska