Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie Český jazyk

Marie Skrežinová - portrét tvůrce s prodejní výstavou jeho prací


1. září 2012 - autor: kraj Zlínský
Verze pro tisk Poslat emailem

Marie Skrežinová

(1944, Zlechov)

Výroba textilního kvítí, věnečků, voniček, pentlení, práv a dalších obřadních atributů

Marie Skrežinová se narodila v Uherském Hradišti v dělnické rodině. Do tajů výroby byla zasvěcována od útlého věku maminkou, která se výrobě věnců a květin vyučila v Kyjově. Výtvarné sklony projevovala od dětství, ráda šila a kreslila. Proto se v letech 1959 - 1963 vyučila švadlenou v tehdejším Gottwaldově. Po vyučení dva roky pracovala ve Slovači v Uherském Hradišti, poté přešla do gottwaldovského Svitu, kde zastávala čtyři roky práci šičky obuvi. V roce 1961 se Marie Skrežinová provdala, v osmdesátých letech odešla s rodinou za prací do Českého Těšína, po roce 1989 se však vrátila zpět a začala pracovat na konfekčním oddělení družstva Slovač. Po smrti maminky v roce 1994 se jí výroba textilního kvítí, věnečků, voniček, kompletování do různých krojových součástek, obřadních a slavnostních atributů stala trvalým zaměstnáním.

Technologie výroby je složitý proces vyžadující zručnost a trpělivost. Látku, nejčastěji brokát, je potřeba nabarvit speciálními textilními barvami, naškrobit jedlou želatinou a vypnout na rám. Po zaschnutí se látka složí na osm dílů a pomocí ocelové raznice se vysekají potřebné polotovary - květy, kvítky, drobná kvítečka, které se poté za tepla tvarují do potřebného vzhledu. Drátkováním, obalováním krepovaným papírem a lepením začíná vlastní skládání květu.

Do práce s kvítky a kompletování umělých krojových i konfekčních zdobných věnečků a voniček M. Skrežinová zasvětila celou rodinu. Výrobu kvítků dnes ovládá dcera Pavlína, manžel Pavel pomáhá především při vysekávání tvarů kvítků. M. Skrežinová se účastní přehlídkových prezentačních akcí v Kyjově, Uherském Hradišti, Hodoníně, Strážnici nebo na výstavišti v Brně. Její výrobky jsou v nabídce prodejen s krojovým zbožím v Brumovicích a v Uherském Hradišti. Možnost objednávek a nákupu sortimentu nabízí přímo v rodinném domě ve Zlechově. Představují ho především vonice ke kroji, věnce, věnečky, kotúče, pentlení, bílé věnečky k prvnímu svatému přijímání, ke slavnostem Božího těla, k biřmování, ke kroji i k městskému oblečení pro družičky, mládence a nevěsty, voničky ženichovské i družbovské, drobné komponenty do hodových a fašankových práv.

 M. Skrežinová je poslední tvůrkyní zabývající se výrobou jednotlivých textilních lístečků a jejich následným skládáním, ovládá tvarosloví a barevnost ve většině obcí Uherskohradišťska, Kyjovska, Strážnicka, Brněnska, Hané, na severní Moravě, na Podluží, na hanácko-slováckém pomezí, v minulosti dodávala doplňky také do Čech a na Slovensko. Je mistryní v oboru, který je dnes ohrožen zánikem, avšak bez jejích výrobků si nedokážeme představit slavnostní kroje na Slovácku i v dalších regionech České republiky. Za svou práci obdržela v roce 2008 z rukou ministra kultury ČR titul Nositel tradice lidových řemesel.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, pondělí - neděle: 9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00 hodin.


 

Zpět
Vaříme v Muzeu! "Jezte dýně, nejen o halloweeně!"
Vaříme v muzeu! "Omáčky a knedlíky, pro všechny je…
Vaříme v muzeu! "Po mazanci a jidáši, na Velkú noc…