Dnes je čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie Český jazyk

Den Zlínského kraje, 6. října 2012


6. října 2012 - autor: kraj Zlínský
Verze pro tisk Poslat emailem

Slovácké muzeum ke Dni kraje

Zlínský kraj si začátkem října připomíná výročí svého vzniku. Stranou oslav tohoto výročí nezůstává ani Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a jeho Centrum péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, které se v sobotu 6. Října 2012 připojí k pestré škále akcí v celém Zlínském kraji

V tradiční návštěvní době (9.00 - 12.00, 12.30 - 17.00) pozve své návštěvníky a příznivce na Den otevřených dveří v hlavní budově ve Smetanových sadech, v Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici a v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě.

Současně nabídne v hlavní budově ve Smetanových sadech č. 179 v čase od 9.00 do 15.00 hod. možnost zapojit se aktivně do programu Tvoříme v muzeu, který představí tradiční pokrmy našeho regionu - kynuté vdolky a knedle, včetně jejich ochutnávky.

Tvoříme v muzeu!

Na téma:

„Kynuté vdolky a gule z kuchařky naší babičky pro všechny mlsné jazýčky..."

K tradiční stravě Uherskohradišťska patřily v minulosti nejrůznější vdolky, báleše, ale také knedle, gule, guliváry z kynutého těsta plněné sezónním ovocem. Sobota 6. října 2012 bude ve Slováckém muzeu věnována přípravě těchto tradičních pokrmů z kynutého těsta. Jak správně zadělat těsto a upéct vdolky s různými náplněmi od tvarohové, přes jablkovou až po trnkovou či povidlovou, nebo uvařit gule, guliváry plněné švestkami a sypané tvarohem či mákem si přijďte vyzkoušet s kuchařkami Zdeňkou Schneiderovou a Marií Habartovou z Kunovic. Zájemci si práci mohou vyzkoušet i ochutnat hotové pokrmy a bude pro ně připraven malý receptář sestavený etnografickým oddělením.

Portrét tvůrce:

Marie Skrežinová, Zlechov - výroba textilních kvítků, vonic a vínků

V čase ukončení hospodářského roku, spojeného s hodovou tradicí, mohou návštěvníci obdivovat a zakoupit si výrobky Marie Skrežinové, která patří k ojedinělým tvůrcům, kteří se věnují zhotovování krojových doplňků - voniček, vonic, věnečků, věnců a práv. Dokáže je na základě svých znalostí lokálních odlišností mistrovsky zhotovovat, za což se v roce 2008 zařadila mezi Nositele tradice lidových řemesel, oceněných ministrem kultury ČR.

Výstava:

Návštěvníci muzea mohou zhlédnout atraktivní výstavu fotografií PhDr. Pavla Popelky, CSc. Slavnosti a rituály východní Moravy s vybranými atributy výročního a rodinného cyklu ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Výstava bude doplněna promítáním historických a současných dokumentů výročního a rodinného zvykosloví z našeho regionu.

Stálá expozice:

Stálá expozice nositelů Ceny Vladimíra Boučka v Uherském Hradišti přibližuje portréty a výrobky tvůrců z Uherskohradišťska, kteří jsou od roku 2005 oceňováni městem Uherské Hradiště za zachovávání a rozvoj lidové umělecké výroby v regionu.

SLOVÁCKÁ JIZBA - výběrová prodejna tradičních rukodělných výrobků

V prostorách Centra péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje v hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti se nachází také prodejna s pestrou nabídkou sortimentu vycházejícího z tradiční lidové výroby. Jsou zde zastoupeny rovněž výrobky tvůrců oceněných titulem ministra kultury Nositel tradice lidových řemesel a Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, udělenou městem Uherské Hradiště. Prodejna nabízí ke zhlédnutí i ke koupi užitkové a dekorační předměty z keramiky, z přírodních pletiv, výrobky z kovu i ze dřeva, textilie, ale i drobné zvykoslovné předměty.

 

Zpět
Vaříme v Muzeu! "Jezte dýně, nejen o halloweeně!"
Vaříme v muzeu! "Omáčky a knedlíky, pro všechny je…
Vaříme v muzeu! "Po mazanci a jidáši, na Velkú noc…