Dnes je neděle 22. prosince 2024, svátek má Šimon Český jazyk

Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje


10. října 2012 - autor: kraj Liberecký
Verze pro tisk Poslat emailem

Titul Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje poprvé udělen v rámci Krajských slavností. Podnět k vytvoření nového krajského ocenění ,,Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje" dalo Muzeum Českého ráje v Turnově, příspěvková organizace, které je současně specializovaným regionálním pracovištěm pro plnění vládního programu Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu.
„Ocenění má formu veřejného uznání a podpory osobám s trvalým pobytem v Libereckém kraji, které se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím. Rada Libereckého kraje schválila v loňském roce zřízení tohoto titulu a na jaře letošního roku rozhodla o udělení titulu 6 nominovaným řemeslníkům působícím v kraji. Ti budou moci na svých výrobcích užívat logo titulu," vysvětlila Lidie Vajnerová.
OCENĚNÍ:
Josef Nosek z Roprachtic - výroba saní
speciální sáňky opatřené lavičkou, řidítky a brzdným mechanismem, kterým se říká vlčky dorazily do Krkonoš v 2.pol. 19 stol. Jejich výrobě se věnovala řada truhlářů, dnes zůstal výrobce jediný. Otec a syn Noskové v Roprachticích.
Maruše Nová z Holenic - zpracování ovčího rouna
Zpracovává vlnu z vlastních ovcí na kolovrátku, vlnu poskytuje dalším zájemcům nebo z ní i sama plete, na přírodní ručně předenou vlnu získala již značku „Regionální produkt Českého ráje"
Ladislav Oliva z Hrubé Horky u Železného Brodu - sklářská výroba
Jeho největší zásluha spočívá v oživení tradice skleněné mozaiky, jejíž historie sahá 5 tisíc let nazpět. Pozoruhodné jsou rovněž jeho skleněné šperky.
Petr Šťastný z Trávnice u Turnova - broušení šperkových kamenů
Navazuje na kamenobrusičskou tradici na Turnovsku, v jeho dílně vznikají zajímavé až unikátní výbrusy různých kamenů, za informaci stojí jeho práce na kamenech pro repliku svatováclavské koruny a na restaurování relikviáře sv.Maura
Milena Juřicová z České Lípy - obor krajkářství
pochází z krajkářského regionu pod Orlickými horami, užívá techniku paličkované krajky, inspiraci čerpá z historické krajky a často i z biblických námětů, krajkářské řemeslo předvádí při různých příležitostech, je tvůrkyní kopie českolipského kroje
Kamila Parsi Žďárská z Rohlin u Turnova - sklářská výroba
Její doménou je foukané sklo, tvarované sklo a vinuté perle, čerpá z dostupných historických materiálů, o osvětu tradiční výroby pečuje účastí na řemeslnických akcích a výstavách.

 



Zpět
Vaříme v Muzeu! "Jezte dýně, nejen o halloweeně!"
Vaříme v muzeu! "Omáčky a knedlíky, pro všechny je…
Vaříme v muzeu! "Po mazanci a jidáši, na Velkú noc…