|
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ke Dnům evropského dědictví
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti nabízí každoročně v rámci Dnů evropského dědictví, ustavených Radou Evropy v roce 1991 na druhý víkend v září, vstup volný do svých objektů. Město Uherské Hradiště za přispění významných podporovatelů, evropských fondů, kulturních institucí, ve spolupráci s desítkami obcí a měst okresu připravuje v rámci těchto dnů čtvrtý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, které v letošním roce připadají na víkend 9. a 10. září. Dny evropského dědictví jsou letos zarámovány národním tématem – Otisk slavných jmen – historické objekty, v nichž žili slavní lidé.
Slovácké muzeum jako správce devíti objektů prohlášených za nemovitou kulturní památku nabízí o tomto víkendu prohlídku výstav v hlavní budově ve Smetanových sadech a v Galerii Slováckého muzea v Otakarově ulici v Uherském Hradišti. V Památníku Velké Moravy ve Starém Městě svou expozicí přibližuje významnou část dějin naší země. V obci Topolná ve dvou zemědělských usedlostech, které jsou památkami lidového stavitelství, je k vidění expozice lidového bydlení a kovářství. Na čtyřech archeologických lokalitách v Uherském Hradišti, Starém Městě, Modré u Velehradu a u Osvětiman, které jsou rovněž vyhlášeny Národními kulturními památkami, si návštěvníci mohou prohlédnout rekonstruované základy velkomoravských chrámových staveb. Atraktivní podívanou nabízí návštěva Leteckého muzea s 23 vojenskými, dopravními a sportovními letouny, z nichž více než polovina byla vyrobena v leteckém závodě v Kunovicích.
Pokud se v době Slavností vína v Uh. Hradiště vydáte mimo město Uherské Hradiště, můžete pak navštívit (samozřejmě mimo jiné) výstavu krajských zlínských institucí - Muzea Kroměřížska v Kroměříži, Slováckého muzea v Uh. Hradišti, Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně v Lobkovickém paláci v Praze na Hradčanské náměstí, , nazvanou Muzea a galerie Zlínského kraje. Ve výstavních síních areálu bývalých koníren ve Státním zámku v Buchlovicích navštěvníci zhlédnou dvě výstavy Slováckého muzea - archeologicko-etnografickou expozici keramiky Na počátku byla hlína a fotografickou výstavu z dokumentace Slováckého muzea Obrázky z Hradišťska.
Pokud však zůstanete v centru dění, pak je v budově Slováckého muzea k vidění stálá národopisná expozice Slovácko, která nastiňuje obraz o lidových zvycích a obyčejích na Slovácku v průběhu kalendářního roku, přibližuje krojovou pestrost v jednotlivých podregionech Slovácka, ale i projevy lidové výtvarnosti. Velký sál nabízí k vidění působivou výstavu Srdce temnoty se sochami z Tengenenge - Zimbabwe, malbami Velké řeky - Kongo, maskami a dřevořezbami. Díla jsou prodejná a výtěžek je určen na podporu školy v Chikundi v jižní Tanzánii, registrované v UNESCO. Fotografie z výprav slavných českých cestovatelů - Emila Holuba, expedice Lambarene, Miroslava Zikmunda, Jiřího Hanzelky, Ladislava Broma tvoří soubor nazvaný Český sen o Africe - v malém sále muzea.
I letos připravilo národopisné oddělení v areálu Smetanových sadů prezentaci tradiční rukodělné tvorby, kde budou výrobci své zboží přímo vyrábět a nabízet k prodeji, ale zájemci si budou moci práci rovněž vyzkoušet sami. Mezi pozvanými tvůrci jsou řemeslníci, jejichž zboží postrádáme v našich bytech, domech nebo na zahrádkách. Přijedou rovněž výrobci, jejichž sortiment může pomoci souborům nebo všem těm, kdo si chtějí pořídit nové krojové součástky. Koho jsme letos pozvali? Z Nové Lhoty Josefa Polácha, který bude zhotovotat hrábě, kosiska a daší drobné pracovní nářadí, sudořezbářstvím se zabývá František Budař ze Bzence, pletení z proutí je doménou Hany Špalkové z Huštěnovic, velký obdiv sklízejí umělečtí kováři z Luhačovic. I letos jsme zařadili do nabídky řemesel točení na kruhu. Bude se jím zabývat Igor Chrástek ze Zlechova, jehož učitelem byl děde
Zpět
|
|