VÝSTAVA KROJOVANÉ PANENKY
Masarykovo muzeum v Hodoníně, výstavní sály na Národní tř. 21
18. 3. - 7. 6. 2009
Vystavovaný soubor 26 krojovaných panenek z různých míst České republiky pochází ze sbírkového fondu Masarykova muzea v Hodoníně. Soubor krojovaných panenek byl do Masarykova muzea v Hodoníně převeden v roce 1990 od původního vlastníka, jímž byl Český svaz žen (ČSŽ), po roce 1948 do roku 1990 jediná ženská organizace v Československu (spolu se Slovenským svazem žen), která však byla pod dohledem tehdejšího polického systému.
Původní panenky podniku Hamino jsou oblečeny do lidových krojů z různých oblastí Slezska, Moravy a Čech. Oblečení je originální ruční (popřípadě strojové) výroby. Je zhotoveno precizně, do nejmenších detailů. Na výrobě oblečků se podílely členky základních organizací ČSŽ na počátku 80. let 20. století. Někdy šila a vyšívala kroj pouze jedna žena dané krojové oblasti (např. hlučínský kroj), jindy se na tvorbě podílel doslova celý kolektiv (např. kroj valašský - 8 žen, každá šila a vyšívala či pletla něco: čepec, rukávce, šátek, boty...).
Místa, z kterých krojované panenky pocházejí
Slezsko: Hlučín
Morava: Rožnov pod Radhoštěm, Zlín, Náměšť na Hané, Kostelec na Hané, Uherský Ostroh, Vlčnov, Velká nad Veličkou, Strážnice, Dubňany, Ostopovice, Březník, Želetava, Nové město na Moravě, Žďár nad Sázavou
Čechy: Náchod, Liberec, Jablonec nad Nisou, Ruzyně, Nové Strašecí, Kralovice, Plzeň, Domažlice, Písek, Strakonice, Prachatice
Vedle samotných krojovaných panenek je výstava obohacena o 15 skutečných krojů a další krojové součástky.
Vystavované kroje: jihokyjovský, strážnický, horňácký, vlčnovský, uherskoostrožský, zlínský, valašský, hlučínský, hanácký, brněnský (bílák), horácký, náchodský, liberecký, plaský, chodský.
Součástí výstavy je videoprojekce lidových tanců ze Slezska, Moravy a Čech. Pro menší návštěvníky jsou připraveny omalovánky (kroje či ornamentální vzory) a skládanky.