15. 5. - 30. 10. 2014
|
Rajhrad, Benediktinské opatství
Výstavu „An vědy a umění miloval..." budou moci návštěvníci rajhradského kláštera a Památníku písemnictví na Moravě (pobočka Muzea Brněnska) zhlédnout ve dnech 15. května až 30. října. Jedná se o druhou z výstav připravovaných v rámci projektu Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén. Letošním tématem jsou aktivity rajhradského kláštera v oblasti věd a umění od středověku až do 20. století. Prostor bude věnován i činnosti Charity, zejména po roce 1950.
Tradice rajhradského mecenátu a sběratelství má kořeny již ve středověku. Ve své nejranější fázi se omezovala především na oblast písemnictví a realizovala se jako objednávky či vlastní tvorba významných kodexů. Vypovídají o ní také četné knižní odkazy předních moravských osobností. Svého vrcholu dosahují uvedené činnosti v době probošta Otmara Conrada (1764–1812). Conradovi se jako zázrakem nejen podařilo stabilizovat ekonomické poměry kláštera, předejít jeho zrušení, ale také rozšířit archivní a knihovní fond o jednotliviny i celky ze zrušených klášterů, pokračovat ve sbírání a opisování především historických pramenů, s nimiž se začalo již za jeho předchůdce Bonaventury Pitera, ale také provést opravu kláštera po zemětřesení z 60. let 18. století a založit na panství rajhradského kláštera několik nových vsí.
Stejně jako v loňském roce bude k výstavě připraven doprovodný program – cyklus přednášek (viz níže), workshop (sobota 14. června), 3 koncerty (neděle 6. dubna, 25. května, 7. září) a prohlídky dosud neopravených a běžně nepřístupných prostor prelatury (víkend 6.–7. září).
Benediktinský klášter Rajhrad jako kulturní fenomén je projektem Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI. Poskytovatelem prostředků je Ministerstvo kultury ČR. Příjemci projektu jsou Moravská zemská knihovna v Brně, Masarykova univerzita (Filozofická a Lékařská fakulta) a Fakulta životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Cílem projektu je zpracování a prezentace bohatého kulturního dědictví nejstaršího moravského kláštera v Rajhradě.
Výstava je pořádána ve spolupráci řešitelů projektu, Muzea Brněnska, p. o., Památníku písemnictví na Moravě a Benediktinského opatství v Rajhradě.
Společně s výstavou An vědy a umění miloval bude zahájena také výstava Via Benedictina, kterou v loňském roce připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov ve spolupráci s Centrem medievistických studií AV ČR a UK v Praze a s Univerzitou Hradec Králové při příležitosti výročí 800 let od příchodu benediktinů na Broumovsko. (více informací na www.viabenedictina.cz)
Více informací naleznete na webu projektu www.rajhradskyklaster.cz
Kontaktní osoba: PhDr. Jindra Pavelková, Jindra.Pavelkova@mzk.cz, 541 646 223
Cyklus přednášek:
2. dubna 2014 – Počátky rajhradského kláštera v písemných pramenech – doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D.
16. dubna 2014 – Arengy listin dochovaných v rajhradském klášteře (do roku 1421) – Mgr. Martina Smolová
30. dubna 2014 – Umělecké aktivity Antonína Pirma a Otmara Conrada – Mgr. Zuzana Macurová
21. května 2014 – „Budu Ti zpívat před anděly" (Hudební kultura rajhradského benediktinského kláštera v proměnách staletí) – Mgr. Pavel Žůrek
11. června 2014 – Historiografická tvorba ve zdech rajhradského kláštera – PhDr. Jindra Pavelková
10. září 2014 – Rajhradský klášter za prvních opatů – Mgr. Lucie Heilandová
24. září 2014 – „Státní úřad pro věci církevní postaral se o zajištění požadavků věřícím k uspokojení tužeb v akcích vzpomínkových náboženských předmětů." (Charita, výrobní a distribuční podnik – Chrámové družstvo v Pelhřimově – Charita, Chrámová služba. 50. léta 20. století) – Mgr. Eva Richtrová