Dnes je sobota 10. května 2025, svátek má Blažena Český jazyk

3.2.2 Obyčeje při svatbě


3.2.2.1 požádání o ruku děvčete
Zvyk navazující na oboustrannou vůli obou mladých lidí uzavřít sňatek. Tradiční způsob, kdy snoubenec navštíví rodiče své dívky a požádá o jejich vyjádření, obvykle s kyticí. Náš zájem bude orientován na míru udržování této tradice jak v městském tak venkovském prostředí.
 
3.2.2.2 zásnuby
Veřejné obřadné potvrzení dohody o uzavření manželství, spojené s domácí oslavou obvykle u rodičů nevěsty za účasti příbuzných či přátel, při níž si snoubenci vyměňují zásnubní prsteny a ohlašuje se zpravidla datum svatby. Náš zájem bude orientován na životnost tohoto jevu jak v městském, tak venkovském prostředí.
 
3.2.2.3 zvaní na svatbu
Norma určující způsob zvaní svatebních hostí. Existovaly různé tradiční formy zvaní, a to osobním pozváním. Rozesílání tištěných pozvánek je novodobý způsob, jenž zdomácněl po polovině 20.století. Zajímá nás, kdo zve osobně a koho, zda se ještě vyskytuje funkce svatebního obřadníka, který osobně zve jménem snoubenců (zváč, družba aj.), kdy se v místě ujalo rozesílání písemných pozvánek.
 
3.2.2.4 předsvatební setkání mládeže
Setkání mládeže, příp. dalších osob, před svatbou s pohoštěním, hudbou, zpěvem, symbolizující ukončení svobodného stavu. Konalo se u nevěsty a bylo spjato s přípravou svatebních věnečků a vonic, ale pořádal je také sám ženich se svými přáteli. Sledujeme tedy, kdo toto setkání pořádá (zda ženich, či nevěsta nebo oba společně), kdy a kde se koná, jak se nazývá (zpívání, svíca, rozloučení se svobodou aj.), kdo se ho zúčastňuje, jaké písně se při něm zpívají.
 
3.2.2.5 označování svatebního domu
Zvyk označovat dům nevěsty břízkami, bránou, figurou aj.
 
3.2.2.6 svatební atributy
Zvyk označovat ženicha, nevěstu, svatební obřadníky (družbu, mládence) a ostatní svatebčany zelenou větvičkou, příp. věnečkem. Zaznamenáme druh rostliny (myrta, rozmarýn, krušpánek aj.) a názvy (voničky, roucho aj.).
 
3.2.2.7 svatební dary
Jedná se o dary, které si navzájem vyměňují snoubenci (dar nevěsty ženichovi a ženicha nevěstě), dále o dar nevěsty (ženicha) nastávající tchyni a dary, které přinášejí pozvaní na svatbu. Zaznamenáme co se dává a dávalo dřív, jaký význam se připisuje hodnotě daru.
 
3.2.2.8 místo konání svatební hostiny
 
3.2.2.9 přinášení naturálních příspěvků na svatební hostinu
Tradiční způsob, jímž sousedé a příbuzní přispívají (přispívali) na pohoštění, obvykle naturáliemi. Zaznamenáme, zda, v jakém sousedském okruhu (malá obec, ulice, čtvrť) a v jaké míře se tato tradice udržuje.
 
3.2.2.10 zastavování svatebního průvodu
Obyčej zastavovat svatebčany na cestě na oddavky nebo z oddavek. Zaznamenáme název oby

Folklorní festivaly (35)
Instituce, organizace a spolky (4)
Konference (3)
Muzea v přírodě (22)
Periodický tisk (12)
Stálé expozice (22)
Webové prezentace (13)
Přidat odkaz