Dnes je úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr Český jazyk

Soubor lidových staveb Vysočina


Soubor lidových staveb Vysočina v Hlinsku

NPÚ ÚOP v Pardubicích

 

Příčná 350/51
539 01 Hlinsko

 


 

 Vedoucí:  PhDr. Ilona Vojancová
 Tel: +420 469 326 411, +420 723 468 254
 FAX: +420 469 326 415
 E-mail: slsvysocina@pardubice.npu.cz, vojancova@pardubice.npu.cz  
 www: www.vesely-kopec.eu


         
Soubor lidových staveb Vysočina je jediným muzeem v přírodě v Pardubickém kraji. Leží na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, v kraji, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, v kraji bohatém na historické památky včetně dochovaných dokladů lidového stavitelství. Nejvíce těchto památek je soustředěno právě v expozici Souboru lidových staveb Vysočina, který je zároveň největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Skládá se z několik expozičních celků jež se nacházejí v osadách obce Vysočina a ve městě Hlinsku.

 

Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale shlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. První návštěvníci si začínající expozici lidového stavitelství v přírodě mohli prohlédnout v roce 1972 na Veselém Kopci. Soubor lidových staveb Vysočina je spravován Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Pardubicích

 

V současné době Soubor lidových staveb Vysočina zahrnuje více než čtyřicet objektů dokládajících způsob života a práce drobných zemědělců i lidových řemeslníků z oblasti Hlinecka, Poličska, Litomyšlska, části Chrudimska a Nasavrcka.

Instituce se nezaměřuje pouze na obnovu a rekonstrukce dokladů lidového stavitelství, ale snaží se všem zájemcům zprostředkovat poznání o životě, hospodaření, řemeslech a obyčejích minulých generací. Svým návštěvníkům nabízí množství tématických výstav a programů, které si u nich našly velkou oblibu.

 

Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku byly zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva organizace UNESCO 16. 11. 2010.
Masopustní obchůzka na Veselém Kopci 

 

Folklorní festivaly (35)
Instituce, organizace a spolky (4)
Konference (3)
Muzea v přírodě (22)
Periodický tisk (12)
Stálé expozice (22)
Webové prezentace (13)
Přidat odkaz