Dnes je sobota 18. května 2024, svátek má Nataša Český jazyk

1.1.1 Repertoár


1.1.1.1 Próza

Všude, kde se setkávají, scházejí, pracují lidé, tam žije vyprávění. „Tradiční“ vypravěčské druhy, jakými jsou pohádka a pověrečná (demonologická) povídka, dnes sotva zaznamenáme, ale životnost a kontinuitu s tradicí si udržely místní a historické pověsti. K nejživějším patří humorná vyprávění a anekdoty/vtipy. Humorné příběhy a vtipy jsou ve všeobecné oblibě, žijí ve všech společenských vrstvách, mezi příslušníky všech generací, ve městě i na vesnici. Vtipy vznikají ze dne na den a provází je výměna mezi ústní tradicí a šířením masmédii. Vedle vtipů je nejživější a největší částí lidového podání skupina povídek (vyprávění) ze života neboli memorátů. Patří k nim příběhy vycházející z osobní zkušenosti, aktuální zprávy, senzace. Vyprávěly se vždycky, ale sběratele dřív nezajímaly. Mají různé tematické okruhy.

 

1.1.1.2 Malé folklorní žánry

            Jsou to přísloví, rčení, pořekadla, pranostiky, hádanky, popř. zaříkání. Zůstávají součástí života a vědění.

 

1.1.1.3 Lidové divadlo

         Jedním ze základních divadelních rysů je přeměna. Okruh lidových her v současnosti tvoří skupina divadelních projevů od nejjednodušších, dětských her (Na krvavého muže, Na barvy aj.) a obyčejových výstupů (např. hody, vinobraní, masopust), přes hry obchůzkové (koledníci, mikuláši, lucky aj.) až po hry sousedské nebo loutkové anebo ochotnické divadlo.

 

1.1.1.4 Dětský folklor 

Dětské herní skupiny a kolektivy, například školní třídy, jsou i dnes nositeli a tvůrci folkloru a dalších jevů, jež spočívají na bezprostřední ústní komunikaci. Pod pojem dětský folklor zahrnujeme různé slovesné, hudební, taneční a dramatické projevy žijící mezi dětmi a mládeží. Je možné sem řadit také věrské představy či pověry. Náš zájem se soustředí na vlastní folklor dětí a jejich nositele či výrazné osobnosti a příležitosti, ale také na folklor pro děti, tzn. ukolébavky, hry s prsty dítěte, říkadla aj., které přednášejí dospělí dětem.

 

1.1.1.4.1 repertoár dětí

Je to množství jazykových a nejazykových aktivit, které na základě obecného porozumění kolují mezi dětmi. Jsou to hry (tradiční a nové, např. sportovní), říkadla, hádanky, žertovné otázky, vtipy a různá vyprávění.

 


Folklorní festivaly (35)
Instituce, organizace a spolky (4)
Konference (3)
Muzea v přírodě (22)
Periodický tisk (12)
Stálé expozice (22)
Webové prezentace (13)
Přidat odkaz